Դեկտեմբերի 19-20-ը Երեւանում տեղի է ունեցել ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 17-րդ նիստը:
Նիստի ավարտին ընդունվել են եզրափակիչ հայտարարություն եւ առաջարկություններ, որոնք հիմնվում են Գործընկերության եւ համագործակցության համաձայնագրի 83-րդ հոդվածի վրա:
Ընդունված փաստաթուղթն արտացոլում է Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրման համատեքստում ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների ընթացքն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարթություններում, համագործակցության ոլորտներն ու հետագա անելիքները:
Փաստաթուղթը մեկ անգամ եւս վերահաստատում է ԼՂ հակամարտության հարցում ԵՄ հստակ դիրքորոշումը՝ ուղղված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդական ջանքերի աջակցությանը:
Ստորեւ ներկայացնում ենք փաստաթղթի հայերեն տարբերակը՝ ոչ պաշտոնական թարգմանությամբ:
Համաձայն Գործընկերության եւ համագործակցության համաձայնագրի 83-րդ հոդվածի
2017 թվականի դեկտեմբերի 19-20-ը Երեւանում տեղի է ունեցել ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի (ԽՀՀ) 17-րդ նիստը՝ ՀՀ Ազգային ժողովի անունից Արմեն Աշոտյանի եւ Եվրոպական խորհրդարանի անունից Սաջադ Քարիմի համանախագահությամբ: ՀՀ կառավարության անունից հանդես են եկել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանը, Եվրոպական միության անունից՝ Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին:
Հաշվի առնելով ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների ներկա վիճակը՝ Խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովը համաձայնության է եկել հետեւյալ հայտարարության եւ առաջարկությունների շուրջ:
Խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովը.
1. Վկայակոչում է Եվրոպական խորհրդարանի եւ ՀՀ Ազգային ժողովի առանցքային դերը ժողովրդավարական oրինականության հիման վրա Արեւելյան գործընկերության դինամիկայի զարգացման գործում:
2. Ողջունում է Եվրամիության եւ Հայաստանի միջեւ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակում, որը տեղի է ունեցել 2017 թվականի նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում:
3. Ընդգծում է, որ այս պատմական համաձայնագիրը հիմնված է ժողովրդավարության, իրավունքի գերակայության, լավ կառավարման եւ մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների հարգման ոլորտում ԵՄ-ի եւ Հայաստանի համատեղ հանձնառության վրա: Խորապես համոզված է, որ այն հաստատուն իրավական հիմք է ստեղծում քաղաքական երկխոսության աշխուժացման համար, ընդլայնում է տնտեսական, ինչպես նաեւ էներգետիկայի, տրանսպորտի եւ բնապահպանության ոլորտներում համագործակցության շրջանակը, առեւտրի եւ ներդրումների ոլորտում ստեղծում է հնարավորությունների նոր դաշտ եւ ճանապարհ է հարթում քաղաքացիների օգտին շարժունակության ակտիվացման համար: Ընդգծում է, որ ժողովրդավարության ամրապնդման համար կարեւորագույն բաղադրիչները, ինչպիսիք են իրավունքի գերակայությունը, դատական համակարգի միասնականացումը, հանրային եւ սոցիալական ինստիտուտների զարգացումը եւ լավ կառավարումը ընկած են նոր համաձայնագրի հիմքում:
4. Հորդորում է Եվրամիությանը եւ Հայաստանին հանձնառու մնալ սույն Համաձայնագրի լիարժեք եւ հետեւողական իրականացմանը:
5. Կարեւորում է ԵՄ-ի եւ Հայաստանի միջեւ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի դերը, որը նոր խթան է Եվրոպական խորհրդարանի եւ ՀՀ Ազգային ժողովի միջեւ խորհրդարանական համագործակցության ամրապնդման համար: Ընդգծում է նոր մակարդակի խորհրդարանական համագործակցության ձեւաչափ ունենալու կարեւորությունը, որն ուղղված կլինի ԵՄ-ի եւ Հայաստանի միջեւ համագործակցության խորհրդարանական բաղադրիչի ընդլայնմանը:
6. Ընդգծում է, որ երկու խորհրդարանները պետք է համապատասխան մեխանիզմներ ապահովեն խորհրդարանական վերահսկողության ուժեղացման, հասարակության իրազեկման բարձրացման եւ ներգրավվածության համար անհրաժեշտ գործիքներ մշակելու նպատակով:
7. Կոչ է անում Եվրամիության անդամ պետությունների ազգային խորհրդարաններին համապատասխան ժամանակացույցով վավերացնել Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը? առանց անհարկի ուշացման:
8. Ընդգծում է, որ Արեւելյան գործընկերության դինամիկան չպետք է դիտարկվի որպես գործիք, որը կստիպի Արեւելյան գործընկերներին ընտրություն կատարել եվրոպական ուղու եւ այլ գործընկերությունների միջեւ: Նշում է, որ Հայաստանը ԵՄ-ի հետ ստորագրել է հեռանկարային համաձայնագիր՝ միաժամանակ հանդիսանալով Եվրասիական տնտեսական միության անդամ:
9. Վկայակոչում է, որ տարբերակման սկզբունքի համաձայն, որով ուղղորդվում է Արեւելյան գործընկերությունը, յուրաքանչյուր Արեւելյան գործընկերոջ պետք է հնարավորություն ընձեռվի խորացնելու համագործակցությունը ԵՄ-ի հետ՝ համաձայն իր հավակնությունների, բարեփոխումների տեմպերի եւ որակի:
10. Ողջունում է Հայաստանի բարեփոխումների օրակարգում տեղի ունեցած կայուն առաջընթացը, այնուամենայնիվ, ընդգծում է վերջին տարիներին սահմանված առաջնահերթությունների ուղղությամբ հետագա աշխատանքի անհրաժեշտությունը՝ ավելի մեծ թափ հաղորդելով բարեփոխումների գործընթացին, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, լրատվամիջոցների բազմակարծության ու ազատության ապահովմանը եւ փոքրամասնությունների պաշտպանությունը:
11. Վկայակոչում է, որ ԵՄ-ն 2017-2020 թվականների միասնական աջակցության շրջանակներում արդեն նախատեսել է տրամադրել 160 մլն եվրոյի ֆինանսական աջակցություն (2014-2017 թթ. ժամանակահատվածի համար 118.5 մլն եվրո դրամաշնորհի համեմատությամբ) ուղղված այնպիսի ոլորտներին, ինչպիսիք են տնտեսական զարգացումը եւ նորարարությունը, իրավունքի գերակայությունն ու գործարար միջավայրը, ընտրությունների աջակցությունը, փոխգործակցությունը, էներգետիկ անվտանգությունը, բնապահպանությունը եւ կլիմայի փոփոխությունը:
12. Կոչ է անում ավելի սերտ համագործակցություն էներգետիկ անվտանգության ու արդյունավետության բարելավման նպատակով՝ փոխկապակցվածության եւ ենթակառուցվածքների ոլորտում ներդրումների եւ էներգիայի աղբյուրների դիվերսիֆիկացիայի միջոցով, մասնավորապես, վերականգնվող էներգիայի ավելացմամբ եւ հանածո վառելիքից կախվածության նվազեցմամբ: Ընդգծում է միջուկային անվտանգության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության միջազգային համաձայնագրերի եւ պարտավորությունների լիարժեք հարգանքի ապահովման կարեւորությունը:
13. Հաշվի է առնում , որ ԵՄ օժանդակությունը պետք է արտացոլի ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ավելի ու ավելի հավակնոտ դարձող նպատակները՝ պայմանով, որ Հայաստանը համապատասխանի ներկայացվող պահանջներին, որոնք վերաբերում են ԵՄ-ի հետ համատեղ համաձայնեցված բարեփոխումներին՝ տարբերակման եւ ավելին՝ ավելիի դիմաց սկզբունքին համապատասխան: Քաջալերում է Եվրոպական հանձնաժողովին ընդլայնել հետագա աջակցությունը եւ համատեղել իր բյուջետային գործիքները? Եվրոպական հարեւանության գործիքը եւ Կայուն զարգացման եվրոպական հիմնադրամը՝ ԵՄ-Հայաստան նոր գործընկերության հավակնություններին համապատասխանելու նպատակով:
14. Շեշտում է, որ ԵՄ-ի ֆինանսական աջակցությունը խիստ պայմանավորված կլինի կոնկրետ բարեփոխումներին ուղղված քայլերով եւ դրանց արդյունավետ իրականացմամբ, մասնավորապես, իրավունքի գերակայության պաշտպանության, լավ կառավարման ապահովման, մարդու իրավունքների պաշտպանության, ինչպես նաեւ լրատվամիջոցների բազմակարծության եւ ազատության ոլորտներում: Հիշեցնում է, որ ԵՄ-ի կողմից խրախուսման վրա հիմնված մոտեցումը նպատակ է հետապնդում աջակցել իրական, հավակնոտ բարեփոխումների մեջ առավել ներգրավված Արեւելյան գործընկերներին:
15. Խրախուսում է Հայաստանի ակտիվ մասնակցությունը COSME եւ Հորիզոն 2020 ծրագրերին, շրջակա միջավայրի, էներգետիկայի, տրանսպորտի, մշակույթի եւ երիտասարդության ոլորտներում Եվրոպական հարեւանության գործիքի շրջանակներում ֆինանսավորվող տարածաշրջանային ծրագրերին, միջսահմանային համագործակցության գործողություններում եւ Արեւելյան բոլոր գործընկերների համար բաց նախաձեռնություններին, ինչպիսիք են Erasmus +, Erasmus Mundus, eTwinning Plus, TAIEX, SIGMA եւ հարեւանության ներդրումային հիմնադրամը:
16. Առաջարկում է Եվրոպական հանձնաժողովին թույլ տալ Հայաստանին ավելի ակտիվ մասնակցություն ունենալ ԵՄ-ի կողմից աջակցվող ծրագրերին, որոնք բաց են ԵՄ ոչ անդամ պետությունների համար, եւ պայմանների բավարարման դեպքում եւ համապատասխան իրավական շրջանակում ճանապարհ հարթել ԵՄ գործակալություններում Հայաստանի մասնակցության համար:
17. Ողջունում է մարդկանց միջեւ շփումների ամրապնդմանն ուղղված ձեռքբերումները, այդ թվում` Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ կրթության, երիտասարդության, մշակույթի եւ գիտության ոլորտում փոխանակումների միջոցով: Կոչ է անում ուժեղացնել ներգրավվածությունը կրթության, հետազոտությունների եւ նորարարական համակարգերի արդիականացման, երիտասարդների հմտությունների, ձեռներեցության եւ աշխատունակության բարձրացման ոլորտներում եւ այս կապակցությամբ ողջունում է ԵՄ-ն «Երիտասարդական նախաձառնությունների համար» ծրագրի շրջանակում ԵՄ-ի կողմից ներկայացված ուժեղացված ,Երիտասարդական փաթեթըե:
18. Կոչ է անում Եվրոպական հանձնաժողովին կենտրոնանալ քաղաքացիների համար ակնկալվող արդյունքների վրա, ընդգծում է, որ այս առնչությամբ 2014 թ. հունվարին ուժի մեջ մտած ԵՄ-Հայաստան վիզաների դյուրացման եւ ռեադմիսիայի համաձայնագիրն արդեն իսկ ընթացքի մեջ է: Ակնկալում է համագործակցության ամրապնդում եւ հետագա խորացում շարժունակության ոլորտում՝ անվտանգ եւ լավ կառավարվող միջավայրում, Հայաստանի հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման երկխոսության մեկնարկի քննարկում` լավ կառավարման եւ անվտանգ շարժունակության պայմանների առկայության դեպքում, ներառյալ, վերոնշյալ կողմերի միջեւ վիզաների դյուրացման եւ ռեադմիսիայի համաձայնագրի արդյունավետ իրականացումը:
19. Դրական է գնահատում տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման ոլորտում բարեփոխումների նախաձեռնումը, որն ուղղված է համայնքային իշխանությունների դերի բարձրացմանը եւ որոշումների կայացման գործընթացում տեղական համայնքների հետ ավելի ամուր կապերի ձեւավորմանը:
20. Ողջունում է Եվրախորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի եւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի ընդհանուր առմամբ դրական գնահատականը Հայաստանում ընթացող բարեփոխումների վերաբերյալ, որոնք ուղղված են իրավունքի գերակայության ապահովմանը, նշում են դատախազության արդյունավետության բարձրացման նպատակով ձեռնարկված միջոցները: Ինչ վերաբերում է Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումներին, դրականորեն է նշում, որ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի եւ Եվրախորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի մի շարք նախորդ առաջարկություններ ընդունվել են: Ափսոսում է սակայն, որ բազմաթիվ հարցեր, որոնք հայտնաբերվել են վերջիններիս կողմից, դեռեւս սպասում են լուծման: Կոչ է անում Հայաստանի իշխանություններին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ օրենսդրական եւ այլ, հարցերին լուծում տալու համար, անհրաժեշտության դեպքում ակնկալել միջազգային հանրության տեխնիկական աջակցությունը, օրինակ՝ Եվրոպական միության եւ, մասնավորապես, Եվրոպական խորհրդարանի կողմից:
21. Դրականորեն է անդրադառնում 2017թ. ապրիլին տեղի ունեցած ընտրություններին՝ նշելով, որ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի գլխավորած դիտորդական առաքելությունը, որի մաս է կազմում Եվրոպական խորհրդարանը, պարզել է, որ հանրային լրատվաալիքը քարոզարշավի ընթացքում յուրաքանչյուր մասնակիցի համար ապահովել է արդարացի լուսաբանում, որ ընտրություններն ընդհանուր առմամբ լավ են կազմակերպվել, եւ հիմնարար ազատությունները հիմնականում հարգվել են: Այնուամենայնիվ, ընդգծում է, որ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի ղեկավարած առաքելության կողմից հայտնաբերվել են նաեւ թերություններ, ինչպես օրինակ՝ շարունակական ճնշումները, քվեների գնման գործընթացը եւ ընտրատեղամասերում կուսակցությունների ներկայացուցիչների կամ ոստիկանների անօրինական միջամտությունը:
22. Վկայակոչում է ԵՄ-Հայաստան հարաբերություններում եւ Արեւելյան գործընկերության շրջանակում գենդերային բաղադրիչի կարեւորությունը: Նշում է, որ գենդերային հավասարությունը, խտրականության բացառումը եւ կանանց հնարավորությունների մեծացումը 2020 թ.-ին ակնկալվող արդյունքների ցանկում են, ինչպես նշվել է 2017 թ. նոյեմբերի 24-ին կայացած Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովում: Կոչ է անում Հայաստանի իշխանություններին շարունակել ուշադրության կենտրոնում պահել այս հարցը, այդ թվում՝ գենդերային բացասական կարծրատիպերի դեմ պայքարի միջոցով, կանանց եւ տղամարդկանց միջեւ վարձատրության բացը լրացնելու եւ գենդերային հիմքով ոտնձգությունների, ահաբեկման կամ բռնության ցանկացած ձեւի հանդեպ զրոյական հանդուրժողականություն հայտարարելու միջոցով:
23. Վկայակոչում է, որ միջազգային իրավապաշտպան մարմինները, ինչպիսիք են ՄԱԿ-ի CEDAW կոմիտեն, բազմաթիվ անգամ ընդգծել են գենդերային վնասակար նորմերը եւ պրակտիկան արմատախիլ անելու անհրաժեշտությունը եւ կոչ են արել Հայաստանի իշխանություններին ապահովել, որ ավանդույթները չխանգարեն կանանց իրավունքների եւ ներուժի իրացմանը:
24. Ողջունում է Հայաստանի իշխանությունների հանձնառությունն ստորագրել, վավերացնել եւ հիմնավորապես իրականացնել Կանանց նկատմամբ բռնության եւ ընտանեկան բռնության կանխարգելման եւ դրա դեմ պայքարի մասին Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիան (Ստամբուլի կոնվենցիա), խրախուսում է վերջիններիս այն անել առանց անհարկի ուշացման:
25. Ողջունում է ընտանիքում բռնության կանխարգելման, բռնության զոհերի պաշտպանության եւ ընտանեկան ներդաշնակության վերականգնմանն ուղղված օրենքի ընդունումը, որն առաջին անգամ հրապարակային քննարկման է ներկայացվել 2017թ. հոկտեմբերին, եւ առաջընթացի մեծ դրական քայլ է: Ընդգծում է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է տրամադրել հնարավոր աջակցություն ու փորձ, որպեսզի օգնի իշխանություններին լավագույնս լուծել ընտանեկան բռնության հետ կապված բոլոր հարցերը: Ընդգծում է, որ պետք է հետեւողական լինել արդյունավետ իրականացման համար, եւ զոհերի կարիքները միշտ պետք է առաջնահերթ լինեն:
26. Ընդգծում է ՄԱԿ-ի կոնվենցիաների եւ բանաձեւերի սահմանած խտրականության բոլոր ձեւերը հաղթահարելու եւ դրանք հասցեագրելու համար համապատասխան մեխանիզմներ ստեղծելու անհրաժեշտությունը:
27. Իր գոհունակությունն է հայտնում Հայաստանի իշխանություններին հայկական ծագմամբ սիրիացի փախստականներին ընդունելու եւ ինտեգրելու ուղղությամբ գործադրած ջանքերի համար: Կոչ է անում Եվրոպական հանձնաժողովին եւ ԵՄ անդամ պետություններին դրականորեն արձագանքել ինտեգրման դյուրացմանն ուղղված Հայաստանի իշխանությունների կողմից աջակցության ցանկացած խնդրանքի:
28. Ափսոսում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետեւանքով շարունակվող մարդկային կորուստների համար: Խորապես մտահոգված է հրադադարի ռեժիմի շուրջ ձեռք բերված համաձայնության պարբերական խախտումների կապակցությամբ, որոնք շարունակաբար խլում են ինչպես զինծառայողների, այնպես էլ քաղաքացիական անձանց կյանքեր՝ խոչընդոտելով ողջ տարածաշրջանի սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը: Ընդունում է, որ ներկայիս ստատուս քվոն ո՛չ ընդունելի է եւ ո՛չ էլ կայուն, եւ հակամարտությունը չի կարող ունենալ ռազմական լուծում:
29. Վերահաստատում է իր անվերապահ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին եւ 2009 թ. հիմնարար սկզբունքներին, ինչպես նշված է Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի նախաբանում. այն է՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառումը, պետությունների տարածքային ամբողջականությունը եւ ժողովուրդների հավասար իրավունքներն եւ ինքնորոշման իրավունքը, եւ իր գոհունակությունն է հայտնում հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղությամբ գործադրած ջանքերի համար: Ընդգծում է, որ այդ ջանքերը պետք է համահունչ լինեն միջազգային խաղաղության եւ անվտանգության պահպանման ընդհանուր սկզբունքներին, ինչպես ամրագրված է ՄԱԿ-ի կանոնադրության մեջ, ԵԱՀԿ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտում եւ համապատասխան այլ բազմակողմ փաստաթղթերում, որոնք ընդգծում են հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման համար գոյություն ունեցող համաձայնեցված ձեւաչափերի կարեւորությունը: Ընդգծում է, որ սպառազինությունների վերահսկման, վստահության եւ անվտանգության ամրապնդման միջոցառումները մեծ նշանակություն ունեն անվտանգության, կանխատեսելիության եւ կայունության համար:
30. Ողջունում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների կողմից համատեղ հայտարարությունը 2017 թվականի հոկտեմբերի 16-ին Ժնեւի գագաթաժողովի շրջանակում՝ կազմակերպված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից: Կոչ է անում երկու երկրների իշխանություններին բարեխղճորեն վարել բարձր մակարդակի բանակցություններ եւ հանձնառու լինել վստահության ամրապնդման իրական միջոցառումներին եւ վերսկսված երկխոսությանը՝ շփման գծում լարվածության նվազեցման, անվտանգության իրավիճակը կայունացնելու եւ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված հետագա բանակցությունների համար առավել կառուցողական մթնոլորտ ստեղծելու համար: Վերահաստատում է իր լիակատար հավատարմությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության՝ բացառապես խաղաղ կարգավորմանը, ինչպես առաջարկվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից եւ որին աջակցում են Եվրոպական միությունը եւ Եվրոպական խորհրդարանը:
31. Ողջունում է ԵՄ-ի ջանքերն ու ուժեղացված դերը հակամարտության կարգավորման եւ վստահության ամրապնդման գործում առկա համաձայնեցված բանակցային ձեւաչափերի եւ գործընթացների շրջանակներում: Այս կապակցությամբ ողջունում է իր նոր նախաձեռնությունները, որոնք նպատակ ունեն աջակցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերոհիշյալ ջանքերին՝ հակամարտության գոտում վստահության մթնոլորտի եւ խաղաղության ամրապնդման գործունեությանը նպաստելու եւ բոլոր կողմերի քաղաքացիական հասարակությունները միմյանց մերձեցնելու նպատակով:
32. Խորապես ափսոսում է, որ միջազգային հանրության կողմից լիակատար աջակցություն ստացած Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորման հայկական կողմի նախաձեռնությունը, որն արտացոլված է 2009 թ. Ցյուրիխյան արձանագրություններում թուրքական կողմը չի վավերացրել եւ դրա համար նախապայմաններ է ներկայացրել՝ շարունակելով միակողմանիորեն փակ պահել Հայաստանի հետ սահմանը: Հիշեցնում է, որ մոտենում է «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին» կոնվենցիայի 70-ամյակը եւ կոչ է անում ԵՄ անդամ բոլոր երկրներին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Նշում է, որ վերջին տարիներին այս հարցը Թուրքիայում դարձել է բաց եւ հանրային քննարկումների առարկա:

On December 19-20 the Seventeenth meeting of the EU-Armenia Parliamentary Cooperation Committee (PCC) was held in Yerevan. At the end of the meeting Final Statement and Recommendations were adopted which are based on Article 83 of the EU-Armenia Partnership and Cooperation Agreement (PCA).
The adopted document reflects the procedure of the RA-EU relations, in the bilateral, as well as multi-lateral planes, the spheres of cooperation and the further works in the context of signature of the Comprehensive and Enhanced Partnership.
The document once again reaffirms the EU distinct position in the NK conflict issue directed to the support of the OSCE Minsk Group mediatory efforts.
Below we present the English version.
Pursuant to Article 83 of the EU-Armenia Partnership and Cooperation Agreement (PCA)
The Seventeenth meeting of the EU-Armenia Parliamentary Cooperation Committee (PCC) was held in Yerevan on 19-20 December 2017, under the co-chairmanship of Mr Armen Ashotyan on behalf of the National Assembly of Armenia and of Mr Sajjad Karim on behalf of the European Parliament. The Committee heard Deputy Minister of Foreign Affairs Mr Garen Nazarian on behalf of the Government of Armenia, and Head of the Delegation of the European Union to Armenia H.E. Piotr Antoni Świtalski.
Having thus considered the state of play of EU-Armenia relations, the Parliamentary Cooperation Committee agreed upon the following final statement and recommendations.
The Parliamentary Cooperation Committee:
1.Recalls the crucial role of the European Parliament and of the National Assembly of Armenia, on the basis of their democratic legitimacy, in the development of the Eastern Partnership dynamics;
2.Welcomes the signature of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement between the EU and Armenia, in the fringes of the Eastern Partnership Summit that was held in Brussels on 24 November 2017;
3.Stresses that this historical Agreement is based on the EU’s and Armenia’s common commitment to democracy, the rule of law, good governance and the respect for human rights and fundamental freedoms; notes with deep satisfaction that it sets a solid legal basis to invigorate the political dialogue and broaden the scope of economic cooperation as well as cooperation in sectors such as energy, transport, environment and climate change, creates a framework for new opportunities in trade and investments, and paves the way for increased mobility for the benefit of the citizens; underlines that elements of paramount importance for the strengthening of democracy, such as the rule of law, consolidation of the judiciary, development of public and social institutes, and good governance, are at the core of the new Agreement;
4.Urges both the EU and Armenia to stay committed to a thorough and lasting implementation of this Agreement;
5.Emphasises the role of the Comprehensive and Enhanced Agreement between the EU and Armenia, which gives new impetus to the strengthening of the parliamentary cooperation between the EU Parliament and the National Assembly of the Republic of Armenia; stresses the importance of launching the new parliamentary partnership cooperation format aimed at enhancing the parliamentary dimension of the cooperation between the EU and Armenia;
6.Stresses that both the European Parliament and the National Assembly of Armenia should provide appropriate mechanisms for the strengthening of the parliamentary oversight, fostering public awareness and building up the appropriate tools for the inclusion of society;
7.Urges the National Parliaments of the EU Member States to ratify the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement without undue delay;
8.Emphasises that the Eastern Partnership dynamics should not be considered as a tool aimed at forcing the EU’s Eastern Partners to choose between the European path and other partnerships; notes that Armenia has signed a far-reaching Agreement with the EU whilst being at the same time a member of the Eurasian Economic Union;
9.Recalls that, following the principle of differentiation that guides the Eastern Partnership, every Eastern Partner should be given the possibility to deepen its cooperation with the EU, in coherence with its ambitions, and with the pace and quality of its reforms;
10.Welcomes the steady progress that has been made in Armenia’s reform agenda; highlightsnevertheless the need to further work on the top priorities consistently identified over the last years, i.a. giving greater momentum to the reforms process, fighting corruption, ensuring media plurality and freedom and protecting minorities;
11.Recalls that the EU has already planned to provide, under the Single Support Framework 2017-2020, a bilateral financial support totalling around €160 million (to be compared to €118.5 million in grants for the period 2014-2017), focusing on areas such as economic development and innovation, improving the rule of law and the business environment, electoral assistance, connectivity, energy efficiency, environment and climate change;
12.Calls on closer cooperation to improve energy security and efficiency through investments in interconnectivity and infrastructure and the diversification of energy sources, in particular by increasing renewable energy and reducing dependence on fossil fuels; underlines the importance of ensuring full respect for international nuclear safety and environmental protection agreements and obligations;
13.Reckons that the EU assistance should reflect the growingly ambitious goals of the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, provided that Armenia meets the required conditions as far as the reforms jointly agreed with the EU are concerned, in line with the principles of differentiation and “more for more”; encourages the European Commission to further enhance its assistance and to align its budgetary instruments, such as the European Neighbourhood Instrument and the European Fund for Sustainable Development, to match the ambitions of the new EU-Armenia partnership;
14.Stresses that the EU financial support will be strictly conditional on concrete reforms steps and their effective implementation, notably in terms of upholding the rule of law, ensuring good governance, and defending human rights as well as the plurality and freedom of media; recalls and that the EU’s incentive-based approach aims at benefiting those Eastern Partners most engaged in genuine, ambitious reforms;
15.Encourages Armenia’s active participation in the COSME and Horizon 2020 programmes, in regional programmes funded under the European Neighbourhood Instrument in the fields of environment, energy, transport, culture and youth, in cross-border cooperation actions, and in the initiatives open to all the Eastern Partners such asErasmus+, Erasmus Mundus, eTwinning Plus, TAIEX, SIGMA, and the Neighbourhood Investment Facility;
16.Recommends to the European Commission to allow for a more intensive participation of Armenia in EU-supported programmes that are open to non-EU countries and to open the way for the participation of Armenia, when the conditions are met and under a legally appropriate framework, in EU agencies;
17.Welcomes the achievements in strengthening people-to-people contacts, including through education, youth, cultural and scientific exchanges between Armenia and the EU; calls for reinforced engagement in modernising education, research and innovation systems, increased investment in young people’s skills, entrepreneurship and employability, and welcomes in this regard the strengthened “Youth Package” presented by the EU under the EU4Youth initiative;
18.Calls on the European Commission to focus on tangible deliverables for the citizens; underlines, in this respect, that the EU-Armenia Visa Facilitation and Readmission Agreement that entered into force in January 2014 is already up-and-running; looks forward to strengthening cooperation and further progressing in the area of mobility in a secure and well-managed environment and to considering in due course the opening of a visa liberalisation dialogue with Armenia, provided that the conditions for well-managed and secure mobility are in place, including the effective implementation of the visa facilitation and readmission agreement between the parties mentioned hereinabove;
19.Notes positively the initiation of reforms in the area of territorial management and local self-government, seeking to enhance the role of municipal authorities and shape stronger links with the local communities in the decision-making processes;
20.Welcomes the Council of Europe’s Venice Commission’s and OSCE/ODIHR’s generally positive assessment of Armenia’s ongoing reforms towards ensuring the rule of law and notes measures enacted with a view to enhancing the efficiency of the Prosecutor’s office; notes positively, as far as the reform of the Electoral Code is concerned, that a number of previous recommendations from the OSCE/ODIHR and the Council of Europe’s Venice Commission have been addressed; regrets, however, that many factors, specifically identified by them, as yet need to be addressed; calls on the Armenian authorities to take all the necessary steps- legislative measures and others – to tackle these issues, seeking in so far as necessary the technical assistance of the international community, e.g. of the European Union and in particular of the European Parliament;
21.Notes positively , as far as the April 2017 elections are concerned, that the observation mission led by the OSCE/ODIHR, to which the European Parliament contributed, found that the public media channel gave an equitable coverage to each contestant during the campaign period, that the elections were generally well administered and that fundamental freedoms were generally respected; stresses, nevertheless, the shortcomings also identified by the OSCE/ODIHR-led mission, such as the persistence of pressure and vote-buying practices, and the illegitimate interference of party representatives or police officers at the voting stations;
22.Recalls the importance of the gender dimension in the EU-Armenia relations and, as a whole, within the Eastern Partnership framework; recalls that gender equality, non-discrimination and women’s empowerment are among the 2020 deliverables, as it was stressed during the Eastern Partnership Summit of 24 November 2017; calls on the authorities of Armenia to continue paying attention to this issue, i.a. by fighting negative gender stereotypes, bridging the pay gap between women and men, and declaring zero tolerance for any form of gender-based harassment, intimidation or violence;
23.Recalls that international human rights bodies, such as the UN CEDAW Committee, have underlined the necessity to eradicate harmful gender norms and practices on numerous accounts, and have called on the authorities of Armenia to ensure that traditions do not hamper the realisation of women’s rights and potentials;
24.Welcomes the commitment of Armenian authorities to sign, ratify and thoroughly implement the Council of Europe’s Convention on preventing and combating violence against women and domestic violence (the “Istanbul Convention”); encourages them to do so without undue delay;
25.Welcomes the adoption of the law for the prevention of violence in the family, the protection of the victims of violence in the family and the restoration of the harmony in the family that was first proposed for public debate in October 2017, as a major, positive step forward; stresses that the EU stands ready to offer all support and expertise to help Armenian authorities to best deal with all matters of domestic violence and all related issues; underlines that there must be follow-up in order to deliver effective implementation and enforcement, and that the victims’ needs must be priority at all times;
26.Stresses the need to tackle all forms of discrimination, as defined by the United Nations’ Conventions and Resolutions, and put in place the appropriate mechanisms to address all forms of discrimination;
27.Commends the Armenian authorities for their endeavours to accept and integrate Syrian refugees of Armenian descent; calls on the European Commission and the EU Member States to respond positively to any request for assistance from the Armenian authorities aimed at facilitating this integration;
28.Deplores the continued human losses caused by the Nagorno-Karabakh conflict; deeply regrets the regular violations of the cease-fire agreement, which repeatedly claim the lives of both military personnel and civilians, whilst hampering the socioeconomic development of the entire region; acknowledges that the current status quo is neither acceptable nor sustainable, and that there can be no military solution to the conflict;
29.Reiterates its unwavering support to the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs and to their 2009 Basic Principles as noted in the CEPA Preamble – refrain from the threat or use of force, territorial integrity of States, and equal rights and self-determination of peoples - as well as its appreciation of its endeavours to advance towards a peaceful settlement of the conflict; stresses that efforts shall follow commonly shared principles of maintaining international peace and security as enshrined in the UN Charter, the OSCE Helsinki Final Act and other relevant multilateral documents, underlining the importance of existing agreed formats for the peaceful settlement of the conflict; stresses that arms control and confidence- and security-building measures are of great importance for security, predictability and stability;
30.Welcomes the joint statement made by the Presidents of Armenia and Azerbaijan on the fringes of the Geneva Summit of 16 October 2017, organised by the OSCE Minsk Group Co-Chairs; calls on the authorities of both countries to hold high-level talks in good faith and commit to genuine confidence-building measures and renewed dialogue, in order to ease tensions on the line of contact, stabilise the security situation and promote a more constructive atmosphere for future negotiations aimed to the peaceful resolution of the conflict; reiterates its full adherence to the exclusively peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict, as proposed by the OSCE Minsk Group Co-Chairs and supported by the European Union and the European Parliament;
31.Welcomes the efforts and the EU’s strengthened role in conflict resolution and confidence-building in the framework of existing agreed negotiating formats and processes; welcomes in this regard its new initiatives aimed at supporting and completing the aforementioned efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, by promoting confidence- and peace-building activities across the conflict divide and bringing the civil societies closer;
32.Regrets deeply that the Armenian initiative of normalisation of relations with Turkey without any preconditions fully supported by the international community and reflected in the Zurich Protocols of 2009 were not ratified by the Turkish side putting forward preconditions for this ratification, thus continuing to keep the border with Armenia unilaterally closed; recalls the approaching of the 70th anniversary of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide; calls on all the EU Member States to acknowledge the Armenian Genocide; notes that the issue has become in recent years a topic of open and public debate in Turkey itself.